התקשרו: 1-700-508-586

למידע נוסף והתייעצות

השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם
   אני מסכים לתנאיהתקנון
  מאשר הרשמה לדיוור

  >

  אשפוז פסיכיאטרי בבית

  אשפוז בית פסיכיאטרי: להתמודד בחיק המשפחה

  תוכנית טיפול משולבת ומותאמת אישית, ביקורים תכופים של צוות רב מקצועי וריפוי בסביבה הטבעית, בלי לעצור את ההתמודדות ואת החיים: אשפוז בית פסיכיאטרי הוא חלופה איכותית לאשפוז בבית חולים

   

  אשפוז בית מהווה כבר שנים חלופה מוצלחת לאשפוז בבתי החולים. חלופה שאינה מנתקת את המטופל מסביבתו המוכרת, מאפשרת לו להחלים בחיק משפחתו, מקטינה חשיפה לזיהומים  ומשפרת את מהלך ההחלמה. שרן החלה ליישם את הפרקטיקה הזאת גם בתחום בריאות הנפש, עם שירות חדשני שמבטיח למטופל תוכנית בהתאמה אישית, ליווי של צוות רב מקצועי, תשומת לב מירבית והשתלבות חוזרת קלה יותר בקהילה.

  מהו אשפוז בית פסיכיאטרי?

  בשונה מאשפוז במוסד רפואי, בשירות אשפוז בית של שרן המטופל נשאר בסביבתו הטבעית והמוכרת. הוא מקבל טיפול משולב, המותאם לו אישית וכולל שלושה מרכיבים: רפואי-תרופתי, פסיכולוגי וסוציאלי. המענה הוא מקיף ונוגע לא רק לבריאות הנפש, אלא גם לבעיות רפואיות אחרות אם ישנן כמו למשל מחלות כרוניות. את האשפוז הביתי מוביל צוות רב מקצועי הכולל רופאות ורופאים פסיכיאטריים וכן אנשי מקצוע מתחום הפסיכותרפיה, הסיעוד והעבודה הסוציאלית, דיאטנים ומרפאים בעיסוק. בין מטרות האשפוז הביתי: שמירה על רמיסיה, כלומר הפוגה במחלה הנפשית, והבטחת רציפות בין האשפוז לבין הטיפול האמבולטורי ההמשכי. הטיפול הוא ברובו פרונטלי, באמצעות ביקורי בית, ובחלק מהמקרים ייתכן מודל היברידי המשלב ביקורי בית עם פגישות מקוונות. במשך כל תקופת האשפוז הביתי נמצא המטופל בהשגחה צמודה של מטפל עיקרי, בדרך כלל בן משפחה, עם זמינות 24/7 של מוקד שרן לכל התייעצות או עדכון דחוף. משך האשפוז הביתי נע בין שבוע למספר שבועות, ולמעשה עוד במהלכו מתחיל תהליך השיקום וההכנה לחזרה שגרה.

  מהם יתרונות האשפוז הפסיכיאטרי הביתי?   

  היתרון הבולט ביותר הוא העובדה שהמטופל נשאר בביתו. הוא לא מתנתק מסביבתו הקרובה: המשפחה, החברים, ההרגלים והחפצים האישיים. בשונה מהנעשה במחלקות האשפוז, המטופל הינו אקטיבי: הוא לא מוותר – בעיקר לא מוותר לעצמו – על תפקוד יומיומי עצמאי, שמירה ויצירת קשרים חברתיים וחיי חברה ומשפחה. לכך יש תרומה רבה בהסתגלות חלקה יותר ביום שאחרי האשפוז ובמניעת תופעה של "דלת מסתובבת" – אשפוזים חוזרים ונשנים. יתרון נוסף הוא תדירות הביקורים, אינטנסיביות הטיפול ותשומת הלב שמקבל המטופל במסגרת הביתית, כך שהקשר בין הצוות המטפל לבין המטופל ומשפחתו הדוק יותר מאשר בבתי החולים.

  למי מתאים האשפוז הביתי?       

  אשפוז ביתי מיועד למתמודדי נפש בתחילתה של החמרה במצבם. זה יכול להיות אשפוזם הראשון או השני, או שהם חווים ייצוב ושיפור לאחר פרק זמן של כשבוע בבית החולים וכשירים כעת להמשך טיפול אינטנסיבי בביתם. האשפוז הביתי הוא חלופה טובה למסגרת של מחלקות פתוחות או מחלקות אשפוז יום. עם המצבים הרפואיים העשויים להתאים לו ניתן למנות סכיזופרניה, מאניה, דיכאון מז'ורי ועוד, אם כי לא בכל מצב: תנאי הכרחי הוא הכרה בבעיה, הסכמה ונכונות מצד המטופל עצמו – במסגרת ביתית אין אשפוזים בכפייה. תנאי נוסף הוא התנהגותו ומצבו של המטופל: אם הוא מהווה סכנה לעצמו או לסובבים אותו, מגלה נטיות אובדניות, שרוי באפתיה קיצונית או בנסיבות מיוחדות כמו גמילה מהתמכרות קשה, המסגרת הביתית לא תתאים לו בשלב זה. למעט באותם מקרי קיצון, כל אשפוז פסיכיאטרי יכול להתנהל, ואף בצורה מועילה יותר, בבית.

  מהי הגישה הייחודית של שרן ביחס לאשפוז בית פסיכיאטרי?

  לשרן ניסיון רב שנים באשפוזי בית, כשהגישה הטיפולית היא הוליסטית: היא נוגעת לא רק ל"בעיה" שבגינה הוחלט על האשפוז, אלא עוטפת את המטופל עם מענה מלא וכולל – תרופתי, נפשי, סוציאלי ואם צריך, גם גופני-פיזי. יתרה מזאת: המענה אינו פוסח על בני המשפחה המטפלים במאושפז, מתוך ראייתם כחלק מרכזי בתהליך הריפוי והשיקום. התוכנית הטיפולית מותאמת לצורכי המטופל הספציפי ונקבעת בשיתוף פעולה איתו ועם משפחתו.

  מה קורה בתום האשפוז הביתי?

  עם תום תקופת האשפוז, בהתאם להחלטת הצוות המטפל, ישתחרר המטופל מהאשפוז ויחזור להמשך שיקום ומעקב במסגרת קופת החולים.

  כיצד ניתן להצטרף לאשפוז בית פסיכיאטרי?   

  השירות ניתן בלא עלות לחברי קופות החולים שבהסדר. את ההפניה ניתן לקבל דרך קופות החולים, אם דרך הרופאים בקהילה ואם דרך נציגי הקופות בבתי החולים ובמחלקות הפסיכיאטריות.

  אנשי הצוות המטפלים:

  ד"ר מיכאל בז'מין

  מנהל שירות אשפוז בית פסיכיאטרי

  קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל      Webmanager

  השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

   מאשר הרשמה לדיוור