התקשרו: 1-700-508-586

למידע נוסף והתייעצות

השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם
   אני מסכים לתנאיהתקנון
  מאשר הרשמה לדיוור

  >

  טיפול באי ספיקת לב

  כשהלב, משאבת הדם והחיים של כולנו, סובל מכשל משמעותי, כל נשימה הופכת למשימה כאובה. אבל גם במצב של מחלה מתקדמת ניתן להקל – ואפשר לעשות את זה בבית

  אי ספיקת לב היא אחת ממחלות הלב הנפוצות בישראל ובעולם המערבי. מהלך המחלה אינו ניתן לחיזוי מדויק, וניתן לחיות עם אי ספיקת לב במשך שנים שבהן חלות עליות וירידות, החמרה והתייצבות. באמצעות מעקב הדוק וטיפול קבוע, שיכולים להתבצע גם בביתו של החולה, אפשר להקל על תסמיני המחלה ולשמור על איכות החיים.          

  כדי להבין טוב יותר את המחלה יש להבין תחילה: מהו הלב ומהם תפקידיו? למרות הנטייה האנושית, עוד מימי קדם, לייחס ללב את מקור התחושות והרגשות, מדובר באיבר חלול – שריר הפועל כמשאבה, שתפקידו  להזרים את הדם לתאי הגוף. זרם הדם מספק לתאים חמצן, אמצעים ללוחמה בזיהומים, תאים האחראים על קרישת דם, פינוי פסולת מתאי הגוף ועוד. 

  אי ספיקת לב היא מצב שבו הלב אינו מצליח לספק לגוף את כמות הדם הנדרשת בגלל פגם בשריר, המונע ממנו להתכווץ ולהתרפות בצורה תקינה. הסיבות לאותו פגם מתחלקות לפגיעה הנובעת מטרשת עורקים, שבעקבותיה בעבר לא זרם מספיק דם לשריר הלב ("התקף לב") ופעילותו נפגמה; ומצבים של פגמים מולדים בשריר הלב, זיהומים או טיפולים תרופתיים שפגעו בו ועוד. אי ספיקה של השריר הפגוע מחמירה במצבים של הפרעות קצב לב, מחלות חום, מחלות של בלוטת התריס, אנמיה ועוד.

  המחלה מדורגת לפי מצבו התפקודי והנשימתי של החולה בדרגות של 1 עד 4: בדרגה 1 מדובר בהפרעה מינימלית בחיי היומיום, ואילו בדרגה 4 החולה למעשה מרותק לביתו וסובל מקוצר נשימה גם במנוחה. המחלה מסווגת לפי האזור הפגוע בשריר הלב: אי ספיקה ימנית או אי ספיקה שמאלית; וכן לפי מהות הפגיעה בחדר הלב השמאלי: אי ספיקה דיאסטולית, שבה הבעיה היא במילוי החדר (שלב הרפיית השריר), או אי ספיקה סיסטולית, שבה נוצרת בעיה בשליחת הדם לגוף (שלב כיווץ שריר הלב). 

  מוזמנים להקשיב לפודקאסט בנושא (לעוד פודקאסטים)

  מיינדפולנס – תרגול להפגת כאב עם נעמה קטן

  שורה ארוכה של מחקרים הוכיחו כי תרגול מיינדפולנס תורם להתמודדות עם כאב. נעמה קטן, מתרגלת ומורה למיינדפולנס, ודוקטורנטית למיינדפולנס באוניברסיטת חיפה, מנחה אותנו בתרגול מודעות קשובה המיועד להפגת כאב.

  מהורדת דופק ועד מענה נפשי 

  הלוקים במחלה סובלים מקוצר נשימה עד כדי מחנק במאמץ קל או אפילו במנוחה, מבצקות ונפיחות בקרסוליים, מהצטברות של נוזלים בחלל הבטן (מיימת) ולעיתים משורה של תסמינים נוספים כמו חוסר תיאבון, עלייה במשקל, שיעול עתיר ליחה, בחילה וחוסר נוחות בטנית או כללית. הם אינם מסוגלים לבצע פעולות יומיומיות בסיסיות ותלויים באחרים. תסמינים שכאלה מעידים על מחלה מתקדמת, אף שמצב החולה יכול גם להשתפר ולהתייצב לזמן ממושך, ואז להחמיר שוב – וחוזר חלילה.  

  כדי להקל על תפקוד הלב, מטופלים נוטלים תרופות שמטרתן להאט את הדופק ולהפחית לחץ דם. במצבים מסוימים תינתנה תרופות לשיפור התכווצות שריר הלב, ואילו במצבים אחרים יושתל בגופו של החולה קוצב לב. כדי למנוע מיימת יינתנו תכשירים משָתנים כמו פוסיד (פורוסמיד) בבליעת כדורים, בשתיית אמפולות או בהזרקה לווריד. 

  גם בשלבים המתקדמים של המחלה, במקרים בהם החולה מבוגר מאוד או מרותק לביתו וכאשר מתחייב מעקב קבוע וטיפול שוטף, אין הכרח באשפוז לפרקי זמן ממושכים. החולה יכול להישאר בבית עם ביקורים קבועים של אחים ואחיות ובדיקה מקיפה של רופא מעת לעת. בטיפול של שרן – רפואה עד הבית, ייבדקו בכל ביקור לחץ הדם, הדופק והמשקל, שירידתו עשויה להעיד על שיפור בתפקודי הלב. לרוב יינתנו גם תוספת חמצן, פוסיד ותרופות משלימות. החולה יישאל על שגרתו ומצוקותיו – כאב, מצבי בלבול, עצירות, הפרעות שינה וחרדה, וגם אלה יקבלו מענה תוך התחשבות במצבו הפיזי.   

  דימה גנטובניק, מנהל סיעוד טיפול תומך והוספיס בית בשרן, רואה ברכה גדולה ביכולת שיש למטופל לקבל טיפול תומך מיטבי בחיק משפחתו, בסביבה תומכת ומוכרת ואף לסיים את חייו בכבוד בבית. "היום, לשמחתנו, חולים סופניים – כולל במחלות קרדיאליות – רוצים להישאר בבית, תחת טיפול רפואי וסיעודי טוב. הם יודעים שעומדת  לרשותם מערכת שלמה ועוטפת של ביקורי אחים ואחיות, ביקורי רופא ומוקד בזמינות של 24-7,. במצב כזה, גם במקרה של אי ספיקת לב קשה, אין סיבה שיעבירו חודשים על חודשים בבתי חולים בהמתנה ליומם האחרון".         

  עוד בנושא:

  קידום אתרים בגוגל קידום אתרים בגוגל      Webmanager

  השאירו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ

   מאשר הרשמה לדיוור